Jak nenabíjet AKU

Návod jak nenabíjet baterie

pict0843  pict0844  pict0845

V rámci koupě mého prvního vrtulníku mi byla doporučena ke koupi i vhodná vysílačka pro jeho ovládání, FUTABA FF-9. Již mi však prodávajícím nebylo řečeno, že nabíjet baterie, sice ½ proudem než je na nich uvedeno, avšak neřízeným způsobem, je dosti nebezpečné. Neznaje tedy co si mohu dovolit, rozhodl jsem se nabíjet baterie trafem o stálém proudu 1A, které jsem měl k dispozici. Díky tomu, že na 8-mi článku byl uveden maximální nabíjecí proud 2A, nevěnoval jsem nabíjení příslušnou pozornost a ponechal vysílačku i s rodinou doma a odešel jsem ven. Nevím tedy co se v obývacím pokoji odehrálo po přibližně 5 hodinách, ale rozzlobená manželka mi sdělila, že se ozvala velká rána a milá vysílačka se ocitla půl metru nad stolem.

Zda to bylo opravdu půl metru nevím :-), ale při obhlídce místa činu jsem byl šťastný, že se nikomu nic nestalo, hlavně pak dětem, kterým bylo tenkrát 2,5 a 6,5 roku a byli při výbuchu v místnosti. To co zbylo za nepořádek nebudu ani popisovat, je to na přiložených „fotografiích". Naštěstí prodejce moji výtku k tomu, že mě neupozornil na nutnost použít pro nabíjení vhodný nabíječ uznal, vysílačku u sebe odborně zdarma vyčistil a otestoval, dále zakoupil na své náklady nový zadní kryt vysílačky a na mě zbylo zakoupit novou baterii. Od této příhody jsem všechna trafa a trafíčka opustil a veškeré baterie nabíjím k tomu způsobilými nabíječi a pokud to je jen trochu časově možné, tak proudy menšími než uvádí výrobci.
Nicméně tato moje příhoda skončila bez újmy na zdraví a vysílačka FUTABA FF-9 funguje dodnes. Zakoupené baterie vydržely 7 let, jelikož však v minulém roce ztratily svojí kapacitu, mám pro letošní sezonu nainstalovány nové.

pict0846  pict0848  pict5801

Martin

Joomla Templates - by Joomlage.com